wybierz swój język:
Licznik odwiedzin:
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/mazukpl1/public_html/mazurek-konie.pl/wp-content/themes/mazurek/header.php:37) in /home2/mazukpl1/public_html/mazurek-konie.pl/wp-content/themes/mazurek/functions.php on line 307
4980
Historia

W rodzinie Mazurków hodowla koni jest tradycją. Kazimierz Mazurek urodził się na Kresach Wschodnich , gdzie jego ojciec hodował konie remontowe dla wojska. Zaraz po wojnie rodzina przeprowadziła się na Dolny Śląsk, gdzie w 1968 roku Kazimierz kupił obecne gospodarstwo, liczące wtedy 5 ha, a z nim kilka roboczych klaczy śląskich. Do 1982 roku powiększono areał do 22 ha. Przez ten czas gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła mlecznego rasy czerwono-białej. Stado podstawowe liczyło 8 matek , a 70% krów było wpisanych do rejestru wysokiej wydajności. Z czasem jednak w Pankowie pozostały tylko konie.

 Od początku hodowla koni w Pankowie stała na wysokim poziomie. Zakupem “pankowskich” koni byli zainteresowani zarówno prywatni właściciele jak i państwowe stada. Tak też do SK Strzegom trafiły dwie klacze: Perła (PoświtPoetka po Rum) ur. 1974 i Agata (AneksAga po Derwisz) ur. 1973, stała się SK Strzegom.

 Z upływem czasu gospodarstwo hodowlane zmieniło specjalizację z koni rasy śląskiej w typie pospieszno-roboczym na szlachetne w typie użytkowym wierzchowym. W 1976 roku dokonano zakupu trzech tarantowatych odsadków z SK Michałów: kl. Mimi (TajfunNN), og. Sawoy (Dewey xxSulima), który był założycielem własnej linii poprzez córkę Serbia (SawoyAwantura śl) oraz Ogier Mirza (TajfunNN). Z całej trójki nie ostał się w stadzie żaden – Mimi, matka Dukata, niegdyś czołowego ogiera SK Michałów, została sprzedana do Holandii, Sawoy – wykastrowany, sprzedany do Holandii oraz Mirza – również wykastrowany i sprzedany.

 Prawdziwy rozwój stadniny przypada na przełom lat siedemdziesiątych – osiemdziesiątych, kiedy to przez ostrą selekcje i ustalenie typu hodowlanego, uzyskano przepiękne, liczące kilkadziesiąt sztuk stado kolorowe.

 O tym, jaki poziom osiągnęła wtedy hodowla, świadczą sukcesy hodowlane, m. in.: srebrny medal na aukcji W PSO Książ w 1980 roku za ogiera Aneks I (Styl xxAgata po Derwisz), klacz Elena (ExportKusa po Brylant) – Champion na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Warszawie w 1990 roku, zbonitowanie na powyżej 80 punktów ogierów: Pakt (HuzarPirania po Bułat), Parnas ( HuzarParia po Prom) i Parker ( HuzarParia po Prom) oraz złoty medal na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Warszawie w 1994 roku za klacz Sparta (HuzarSerbia po Sawoy).

Kontynuacją hodowli od 1990 r. zajął się Paweł Mazurek. Z czasem odchodzi on od koni kolorowych, wprowadzając ujednolicenie pod względem maści oraz poprzez dobór odpowiednich ogierów uzupełnia stado matek, które dziś liczy 12 klaczy. Bardzo duży wpływ na rozwój hodowli miało sprowadzenie oldenburskiego ogiera Lord Alexander (LandfrieseAlexandra po Derrick). Mimo, że nie pozostawił po sobie dużo potomstwa, jego dzieci odnoszą sukcesy na arenie sportowej, przykładem może być gniady ogier Long Time (Lord AlexanderFamfara po Izotop) zdobył tytuł Mistrza Polski Koni 4-letnich w Ujeżdżeniu, a jego brat siwy Long Life (Lord AlexanderTamiza po King) tytuł Vice-mistrzem Polski Koni 4-letnich w Ujeżdżeniu. Przez kolejne dwa lata biorąc udział w MPMK plasowały się na równie wysokich miejscach.

 Następcami Lorda Alexandra zostali gniady holenderski ogier Pegasus HB (FlemminghDifona po Vindicator) oraz siwy oldenburg Insider (InschallahBlanke Welt po Weltmeister). Już pierwsze roczniki ich potomstwa udowodniły swoją klasę pokazując się na arenie zarówno sportowej jak i hodowlanej, odnosząc niemałe sukcesy.